Znajomi wodzireje
W programach telewizyjnych biorą udział również inni wodzireje z całej Polski.
Zobacz naszych znajomych
1 stycznia 2011
23 kwietnia 2010
20 lutego 2009

Krakowski wodzirej zamiast wódki

Karnawał w pełni, więc szampan i wino, mimo kryzysu światowej gospodarki, powinny się lać strumieniami. Nie wszyscy jednak to lubią. Coraz częściej imprezy i wesela organizowane są bez alkoholu. Problem w tym, że wtedy goście są bardziej rozbrykani i nie podsypiają pod stołem. Wodzireje na takich imprezach mają pełne ręce roboty.

- Panny młode, które postawiły na swoim, były wytykane jak trędowate. Dziadkowie się uparli i powiedzieli, że nie przyjdą na wesele. Ubaw był na cztery fajerki. Ale potem przyszli i nie było już problemu - opowiada o bezalkoholowych imprezach Józef Hojna, wodzirej. Prowadzi je od 12 lat. I szkoli innych wodzirejów, by umieli przyciągnąć uwagę ludzi, którzy nie wypili ani kropelki. To często bywa strasznie męczące.

Główne zadanie wodzireja? - Walka z nudą - podsuwa momentalnie Hojna. Na imprezach musi zastąpić alkohol.
Ludzie na weselach piją, by zabić czas, zapomnieć o fatalnej muzyce, okropnym nagłośnieniu i smrodzie na sali. Czasem też trudno im wytrzymać w niedobranym towarzystwie, więc trzeba się napić - mówi krakowski wodzirej. A on, jak podkreśla, stara się jak przedwojenni mistrzowie. - To nie ma nic wspólnego z trzymaniem mikrofonu - zastrzega.

Ludzie na weselach piją, by zabić czas, zapomnieć o fatalnej muzyce,
okropnym nagłośnieniu i smrodzie na sali

Józef Hojna

Na czym więc polega? Jak podkreśla mistrz ceremonii, stara się, by ludzie jak najwięcej tańczyli. Według niego, taniec wyzwala podobne emocje do tych, które towarzyszą upojeniu alkoholowemu. Zawsze zaczyna od poloneza i walca wiedeńskiego. Potem może być wszystko, nawet popularna "macarena". Biorą w nich udział wszyscy. Obowiązkowo. - Nie zgadzam się, że panowie mają dwie lewe nogi do tańca. Proszę spojrzeć na mnie - śmieje się Hojna. Sam uczył się tańca, by teraz wykorzystać to w zawodzie. Podkreśla, że gościom podobają się rozbudowane oczepiny i tzw. poradnia małżeńska. Polega na tym, że z panem młodym i panną młodą tańczą kolejno goście i każdy z nich udziela nowożeńcowi mądrych porad na temat przyszłego pożycia. Natomiast nie sprawdzają się konkursy. - Ludzie się blokują.

Tańce na swoim weselu bez procentów dobrze wspomina Marta Pilch. - Furorę zrobiły egipskie tańce do tureckiej piosenki - śmieje się. Nawet niechętni im wujkowie poszli w tango. - Na weselach z alkoholem zabawy są żenujące, bardziej przypominają wygłupy. U nas było fajnie - twierdzi. Bywa jednak, że niektórzy goście coś tam na salę przemycają. - Zdarzało się, że wyjmowali kilka butelek spod kurtki, a czasem nawet skrzynkę wódki z bagażnika - opowiada ks. Mirosław Żak, duszpasterz trzeźwości i uczestnik wielu takich wesel. - Nikt przecież nie będzie stał nad nimi i pilnował. To kwestia wyboru - dodaje ksiądz. - Na moim nikt nie wniósł butelki, nawet młodzi - podkreśla z dumą Marta Pilch. - Choć wujek odgrażał się, że nie przyjdzie, a jak przyjdzie, to z wódką, w końcu zmiękł. Przyszedł, nie pił i jeszcze dobrze się bawił.

Wesele Marty Pilch rozkręcał zawodowy wodzirej (fot. Gazeta Krakowska)

Gdy podobne imprezy stały się modne, do szkoleniowców zaczęli ściągać chętni z całej Polski. - W Katowicach wyszkoliliśmy już około tysiąca osób. Prowadzę też warsztaty w mniejszych grupach - mówi Józef Hojna. Podkreśla, że nauki, które pobierają u niego adepci trudnej sztuki prowadzenia balów, są uniwersalne, nie tylko na bezalkoholowe imprezy. Bawią się tak nie tylko weselnicy-abstynenci, ale też... studenci. Józef Hojna prowadził bale na Uniwersytecie Ekonomicznym i AGH. Jednak nadal ponad połowa zleceń to zabawy z procentami. Czy kiedyś będą możliwe również imprezy karnawałowe bez alkoholu? - Chyba ten czas jeszcze nie nadszedł. Ale poczekamy, zobaczymy - śmieje się Hojna.

Autor artykułu: Marta Paluch
Fofografie: Gazeta Krakowska
Źródło: Polska The Times - Gazeta Krakowska (16.01.2009)
Link źródłowy: http://wiadomosci.wp.pl/kat,12611,title,,wid,10755253,wiadomosc.html

 

 
Start | Oferta | Wodzirej | Sprzęt | Zdjęcia | Filmy | Opinie | Media | Linki | Terminy | Kontakt Copyright © 2007-2018 Wodzirej Karpik