Niegdyś zapomniany zawód – wodzirej, dziś wraca do łask. Obecnie huczne wesele czy duża firmowa impreza nie obędą się bez osoby profesjonalnie rozbawiającej gości. Jak dobrze zarabiać bawiąc innych?

Współczesny wodzirej różni się od tego sprzed kilku wieków metodami pracy, ale jedno się nie zmieniło – wciąż jego głównym zadaniem jest prowadzenie balowych tańców. Dziś takiego zadania podejmują się fachowcy, którzy działają pod szyldem własnej firmy.

Zawód wesołków

Wodzireja zaprasza się zarówno na duże bale, jak i kinderbale, czy studniówki. Najwięcej pracy ma on w karnawale oraz od wiosny do wczesnej jesieni, kiedy to bawią się weselnicy. Wodzirej to zawód dla osób pogodnych i lubiących zabawę. Aby utrzymać się na rynku trzeba być zorganizowanym i mieć talent aktorski. I co najważniejsze umieć dobrze tańczyć. Podstawą jest znajomość i w teorii i w praktyce podstawowych tańców towarzyskich, takich jak walc czy polonez. Trzeba także śledzić trendy muzyczne i uczyć się tańców, które akurat są na topie (jak np. kilka lat temu gangnam style czy waka waka).

Dobre zarobki

Może to być jedyna profesja, ale także zajęcie dodatkowe dla osób, które w weekendy chcą sobie dorobić. Ile może zarobić wodzirej. Stawki zależą od renomy firmy i od jej lokalizacji. W większym i średniej wielkości mieście można za jedno zlecenie brać od 1,8 do 3 tys. zł. Przedstawiciele tej branży, którzy długo już są na rynku i zdobyli zaufanie klientów mogą liczyć na jednorazowy zarobek rzędu 5 tys. zł.

Razem lub osobno

Wodzirej może działać na rynku samodzielnie. W takiej sytuacji klienci zamawiają usługi samego wodzireja, a o orkiestrę lub DJ-a muszą zadbać sami. Jednak często wodzirej pracuje w parze z DJ-em. Można z taką osobą wspólnie założyć jedną firmę lub zatrudnić ją jako pracownika albo podnajmować jako zewnętrzną firmę. Także formalnych sposobów na owocną współpracę jest sporo. Jak znaleźć dobrego partnera do współpracy? Przede wszystkim należy popytać znajomych, czy mogą polecić sprawdzonego DJ-a. Dobry źródłem informacji jest Internet. Na stronach wwww można przeczytać opinie na forach internetowych i portalach tematycznych. Zalecane są też wizyty na targach ślubnych oraz festiwalach muzycznych.

Plan to podstawa

Wodzirej działa według planu. Każdą zleconą imprezę musi dokładnie rozpisać i przedstawić klientom określony harmonogram. Zlecający musi wiedzieć, czego może się spodziewać. Liczy się kultura osobista wodzireja i jego empatia. Profesjonalny wodzirej przeprowadza z klientami dokładny wywiad – to dotyczy głównie wesel. Chodzi o to, by nikogo nie urazić, nie obrazić. Wodzirej musi wiedzieć, czy rodzice państwa młodych żyją, czy są sprawni fizycznie, a nawet czy żyją wspólnie czy są w separacji. To bardzo ważne, bo na takim wydarzeniu, bardzo łatwo można sprawić komuś przykrość.

Szukanie klientów

Najlepszym miejscem do szukania klientów jest Internet. Nie obejdzie się bez profesjonalnej, dobrze wypozycjonowanej, strony internetowej i działań na portalach społecznościowych. Zadanie takie można zlecić profesjonalnej firmie, która nie tylko zaprojektuje i uruchomi stronę w sieci, ale będzie ją administrować i odpowiednio promować. W tej branży sprawdza się też poczta pantoflowa. Jeśli klient będzie zadowolony z usług firmy wodzirejskiej, z pewnością poleci ją swoim znajomym, którzy planują przygotowanie większej imprezy rodzinnej czy służbowej. Początkujący wodzireje powinni rezerwować stoisko na targach ślubnych. Doświadczeni przedstawiciele tej branży przyznają, że na jednej takiej imprezie można zapełnić sobie kalendarz na kilka, a nawet kilkanaście miesięcy. Nie warto ograniczać się do poszukiwania klientów w najbliższej okolicy. Dalsze eskapady dolicza się po prostu do wyceny usługi.

Koszty inwestycyjne

Firma wodzirejska tak jak niemal każda firma wiąże się z kosztami inwestycyjnymi. Na start potrzeba od 10 do 25 tysięcy złotych. Środki należy zainwestować w profesjonalny dobry sprzęt grający (przede wszystkim mixer, głośniki, mikrofon), nowoczesne światła (lasery, kule), rozmaite gadżety dla siebie i gości (peruki, maski, kapelusze, okulary itp.) i oczywiście elegancki frak z kapeluszem (także dla pań wodzirejek).

Z twarzy wodzireja nie może znikać uśmiech

Krzysztof Karpiński „Karpik”, wodzirej z Warszawy
Na co dzień pracuję jako grafik komputerowy, a w weekendy zamieniam się w wodzireja. I tak już niemal 10 lat. Od dawna interesowałem się tą profesją. Już kiedy jako nastolatek uczestniczyłem w rozmaitych imprezach, to brakowało mi na nich fachowca, który ciekawie i naprawdę śmiesznie poprowadzi całą zabawę. W końcu zdecydowałem, że sam będę wodzirejem. Z funduszy unijnych kupiłem niezbędny sprzęt i zarejestrowałem firmę. Wziąłem udział w kursach tańca i warsztatach dla wodzirejów. Bez ukończenia takich szkoleń praktycznie nie jest możliwe profesjonalne podejście do zleceń i realizowanie ich na najwyższym poziomie. To od wodzireja i współpracującego z nim DJ-a w dużej mierze zależy, czy towarzystwo będzie się dobrze bawiło, czy wesele lub firmowa impreza będą udane. Musimy sprawić, by każdy miał dobry humor i nikt nie poczuł się zagubiony czy urażony – szczególnie na weselnych oczepinach. Chciałbym podkreślić, że warsztaty dla wodzirejów odbywają się cyklicznie i warto w nich uczestniczyć, by wymieniać się z innymi doświadczeniami zawodowymi oraz pomysłami. Choć żadne przepisy nie regulują zawodu wodzireja, to nie jest to zajęcie dla każdego. W tej pracy trzeba być odpowiedzialnym i kreatywnym oraz trzeba umieć wyjść z każdej, nawet wyjątkowo niezręcznej, sytuacji.

Źródło: Super Express